Kişiye Özel Beslenme Programı

Kişiye Özel Beslenme Programı

Konak Huzurevi ve Yaşlı bakım Merkezi'nde konaklayan tüm yaşlılarımız için kurucumuz Diyetisyen Berfin DİNSEL ve Kurum Hekimimiz tarafından Kişiye Özel Beslenme Programları hazırlanır ve düzenli kontrolleri yapılır. 

Yeterli ve dengeli beslenme, yaşlılığa bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesinde veya geciktirmesinde; varsa yaşlı bireydeki hastalığın tedavi edilmesinde, bu dönemde oluşabilecek sakatlıklardan korunmada çok önemli rol oynamaktadır. KONAK Yaşlı Bakım Merkezi olarak tıbbi tedavinin yanı sıra beslenme tedavisine çok önem vermekteyiz.

Yetersiz ve dengesiz beslenen yaşlıların bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmadığından çok çabuk hastalanırlar. Ayrıca; halsizlik, baş ağrıları başta olmak üzere çeşitli ağrılar, mutsuzluk, uyuşukluk, sinirlilik ve huysuzluk bu kişilerde çok sık görülür. Bizim en büyük beklentimiz ise sakinlerimizin bu süreçte kendilerini evinde gibi hissetmesini sağlamaktır.

Diyetisyen hizmetlerimiz:

  1. Planlanan menüler ile yeterli ve dengeli beslenmeyi desteklemek. (3 ana 2 ara öğün)
  2. Menüleri planlarken yaşlı bireylerin hastalık ve ihtiyaç durumlarını göz önünde bulundurulmak (yaşla birlikte görülme sıklığı artan yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların varlığında bu hastalıklara özel diyetler uygulamak)
  3. Kişiye özel İlaç-Besin etkileşimine dikkat ederek menüleri planlamak
  4. Düzenli aralıklarla yapılan testler yardımıyla kilo kontrolünü sağlamak. Kilo vermelerini önleyip kilo almalarını desteklemek
  5. Hastada peg veya peg açılması durumunda beslenme gereksinimini ihtiyaçlarına gore hesaplamak.