Huzurevi; bakım konusunda desteğe ihtiyaç duyan ve hastanede yatmasına gerek bulunmayan yaşlı bireylerin kaldıkları yer olarak ifade edilebilir. Bu sebeple huzurevlerinin yaşlılara uygun bir şekilde oluşturulması olması gerekir. Ayrıca kurum bünyesinde yer alan hizmetlerin de mutlaka yaşlı bireylerin hem fizyolojisine hem de psikolojisine uygun olması gerekmektedir. Kartal huzurevi hizmetleri ile bunları bulabilmeniz mümkün. Kartal, huzurevi açısından zengin bir bölgedir. İlçe sınırları içerisinde özel sektör kapsamında birçok huzurevi yer almaktadır.

Huzurevlerine kayıt olup burada konaklamak için belli şartların sağlanmış olması gerekir. Özel kurumlarda bu şartlar biraz daha yüzeysel olarak istenir. Örneğin devlet kurumlarında 60 yaş ve üstü şartı yer alırken özel kurumlarda bu sayı 55’e düşüyor. Kurum bünyesinde kalabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Özel kurumlar açısından ilgili şartlar daha esnektir. Bundan dolayı kurum çeşitliliği noktasında belli şartların olduğunu söyleyelim. Kurum tercihinde de ek olarak birçok unsuru incelemeniz gerekir.

Huzurevi fiyatları ise genel olarak birtakım faktörlere göre belirlenir. Hizmet kalitesi, en belirgin faktörler arasındadır. Hizmetler ve kalitesi, fiyatları temel belirleyici konumdadır. Huzurevleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlıdır. Huzurevleri fiyatları, hizmet kalitesi, hizmet çeşitliliği gibi faktörlere göre belirlenir. Dolayısıyla sabit bir fiyat görebilmek mümkün değildir. Kartal huzurevi fiyatlarında da aynı durum geçerli olacaktır. Huzurevlerinde yaşlı bireylere uygun olarak pek çok hizmet yürütülmektedir. Bu hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Huzurevlerinde kalan yaşlı bireylerin sağlık kontrolü, düzenli aralıklarla sağlanır.
  • Sağlık açısından acil müdahalenin gerektiği durumlar için ve diğer bakım faaliyetleri için sağlık personeli yer almaktadır.
  • Huzurevlerinde bakıma muhtaçlık hâli, yaşlı bakım evlerine göre daha yüzeyseldir. Dolayısıyla burada yaşlı bireylerin daha kaliteli vakit geçirmesine olanak sağlanır.
  • Kitap okumak, personel ile sohbet, müzik dinlemek gibi etkinlikler düzenli aralıklarla sağlanır. Bu sayede yaşlı bireylerin moral ve motivasyonunun yüksek olması sağlanır.
  • Sağlık durumu elverişli olan yaşlı bireyler için egzersiz programı düzenlenir.
  • Kurum çerçevesinde yemekler, yaşlı bireylere özel olarak diyetisyen eşliğinde hazırlanan programlara uygun olarak çıkarılır.

 

 

Kartal Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

 

Yaşlı bakım evleri, bakıma ihtiyaç duyan ve 7/24 gözetim altında tutulması gereken yaşlı bireyler için hizmet vermektedir. Kartal yaşlı bakım evi araması yaparak ilçe sınırları çerçevesindeki yaşlı bakım evlerini görebilmeniz mümkündür. Burada genel olarak 7/24 bakım gerektiren hastalığa sahip bireyler yer aldığı için kapasitesi ve niteliği daha farklıdır. Sağlık personeli daha titiz bir çalışma yürütmektedir. Yine aynı şekilde burada yer alan hastalar iki grupta değerlendirilir. Yatalak hastalar ve ayakta tedavi gören hastalar şeklinde. Sürekli yatma durumunda kalan hastalar için özel bakım üniteleri mevcuttur.

Kartal yaşlı bakım evi konusunda kaliteli kurumların yer aldığı bir ilçedir. İlçe sınırları içerisinde tüm yaşlı bakım evlerini bu şekilde bulabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Yaşlı bakım evlerini tercih ederken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Yaşlı bakım evinde çalışan personel sayısının yeterli olması gerekmektedir. Dolayısıyla hizmet kapasitesi açısından bu önemli bir kriterdir.
  • Personel sayısı kadar personellerin kaliteli hizmet sunması ve deneyimli olması da önemlidir. Mevcut personellerin yeterli olup olmadığını sorgularken bu maddeyi de dikkate almanız önerilir.
  • Bakım evi bünyesinde yürütülen hizmetlerin kapsamını değerlendirmeniz gerekir. Örneğin hastanız hangi gruptaysa hangi hizmetlerin sürekli olarak gerçekleştirileceğini önceden bilmeniz gerekiyor.
  • Yaşlı bakım evlerinde kalacak bireylerin özel bakım ihtiyacı çok daha fazladır. Bunların başarılı bir şekilde sağlandığını kontrol etmeniz gerekmektedir.