Huzurevleri, yaşlı bireylerin sosyal hayatı açısından daha verimli vakit geçirmelerini sağlayan önemli yerlerdendir. Belirli bir yaşa geldikten sonra daha profesyonel bir bakım hizmeti gerekebilir. Bunu en iyi şekilde huzurevleri, yaşlı bakım evleri ya da özel rehabilitasyon merkezleri ile sağlayabilirsiniz. Kadıköy yaşlı bakım evi araması yaparak Kadıköy ilçesinde yer alan huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezi gibi sonuçları görebilirsiniz. Huzurevleri, daha sosyal bir ortama hitap ederken ilgili yaşlı bireyin daha fazla bakıma ihtiyaç duyması hâlinde yaşlı bakım evlerine yerleşmesi söz konusu olabilecektir.

Huzurevlerinde yürütülen hizmetlerin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Huzurevi hizmetleri olarak tanımlanabilecek bu unsurlar oldukça önemlidir. Yaşlı bireylerin vakitlerini iyi bir şekilde geçirebilmeleri açısından şu hizmetlerin başarıyla yürütülmesi gerekir;

  • Misafirlerin sağlık kontrollerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Buna bağlı olarak tansiyon, ateş, nabız gibi değerlerin kontrol edilmesi, sağlık açısından oldukça önemlidir.
  • Hizmet çeşitliliğinin misafirlere hitap edecek niteliklere sahip olması gerekir. Örneğin kitap okumayı seven bireyler için mutlaka bir kütüphane yer almalıdır. Ya da müzik dinlemeyi seven bireyler için bu yönde etkinlikler düzenlenebilir.
  • İlgili kurumlarda yeteri kadar personelin yer alması, kaliteli hizmet açısından oldukça önemlidir.
  • Huzurevlerinin konum itibariyle ulaşılabilir yerlerde olması, ferah bir bölgede yer alması, oldukça önemli özelliklerden birisidir.
  • Ziyaret saatlerinin ilgili bireylere uygun bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak rahatsızlık içerecek hiçbir faaliyetin yürütülmemesi gerekir.
  • Kurum içerisinde çıkarılan yemeklerin mutlaka önceden diyetisyen tarafından programlanmış olması gerekir. Yaşlı bireylere uygun bir şekilde hazırlanacak diyet programına uygun yemeklerle daha sağlıklı olunabilir.

Huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri vb. yerler nitelik bakımından farklı olsalar da temel anlamda bu özellikleri içermesi gerekir.

 

 

Kadıköy Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

 

Kadıköy yaşlı bakım evi fiyatları değişkenlik gösterir. Bunun nedeni kurumların fiyat politikalarının ve hizmet kalitelerinin farklı olmasından kaynaklanır. Fiyatlar her ne kadar değişken olsa da hemen her bütçeye uygun bir kurum bulabilmek mümkündür. Kurum seçiminde fiyat unsurunun oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Alt ve üst limit ücretleri, Bakanlık tarafından ilgili yasalar uyarınca belirlenir. Bu aralıklarda kalması koşuluyla fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Yaşlı bakım evleri, daha kapsamlı hizmetin yer aldığı, özel bakım gerektiren hastalığa sahip bireylerin kalabildiği yerleri ifade eder. Buradaki hastalar, yatalak hasta ve ayakta hasta olarak iki grupta değerlendirilir. Bu noktada hastalığın niteliğinin fiyatlar üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özel bakım gerektiren durumlarda daha farklı fiyatlar ortaya çıkabilmektedir. Yaşlı bakım evleri içerisinde kapsamlı hizmet yürütüldüğünden dolayı huzurevlerine göre biraz daha yüksek ücretler istenebiliyor. Yaşlı bakım evlerinin fiyatlarını belirleyen unsurlar olarak şu maddelere yer verebiliriz;

  • Hastalığın niteliği ve hangi hizmetleri kapsayacağı, temel düzeyde fiyatları belirler. Daha kapsamlı bakım gerektiren hastalıkların varlığı durumunda fiyatlar üst seviyelere çıkabilir.
  • Hizmet kalitesi, fiyatları etkileyen bir başka faktördür. Kaliteli hizmet veren uygun bütçeli kurumlar da bulunmaktadır. Örneğin Kadıköy ilçesi sınırları için arama yapacaksanız Kadıköy yaşlı bakım evi aramasıyla bu kurumlara ulaşabilmeniz mümkündür.
  • Oda kapasitesi gibi özellikler, fiyatlar üzerinde etkilidir. Örneğin tek kişilik odalarda daha özel bir bakım faaliyeti yürütüleceğinden dolayı farklı fiyat seçenekleri oluşacaktır.
  • Personel sayısı, personelin eğitim durumu, deneyimi, niteliği vb. durumlara göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Özellikle deneyimli personellerin yer aldığı kurumlarda hizmet kalitesi artacağından dolayı farklı fiyat uygulamaları söz konusu olmaktadır.

Fiyatlar bu şekilde belirlense de her bütçeye uygun bir yaşlı bakım evi kurumu bulabilmek mümkündür. Kadıköy yaşlı bakım evi aramasında yukarıdaki fiyat özelliklerini de dikkate almanızda fayda bulunur.