Huzuevi şartları tamamen bireylerin nasıl daha iyi hizmet alabilmesi için oluşturulmuştur. Huzurevleri, evde bakımı mümkün olmayan ve hastanede yatmasına da gerek bulunmayan belli bir yaşın üstündeki kişilerin kaldığı psikolojik terapi ve fiziksel merkezdir. Huzurevlerine giriş, ilgili şartlar sağlandığı takdirde mümkündür. Dolayısıyla huzurevlerine giriş aşamasında belli koşullar bulunmaktadır. Kişiler, kurum içerisine kabul edildikten sonra dilemeleri hâlinde ayrılabilirler. İlgili merkezlerde gerekli olan bütün bölümler mevcuttur. Hobi odaları, kafeterya ve yemekhaneler bunlara örnek olarak verilebilir.

Huzurevlerinde yaşlı bireyler için uygun olan birçok hizmet sağlanır. Bu hizmetlerin tamamı huzurevi şartlarına onların fizyolojisine ve psikolojisine uygun şekilde gerçekleştirilir. Tüm huzurevlerinde hizmetler benzerlik gösterir ancak farklılıklar da bulmak mümkündür. Genel anlamıyla hizmetleri şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Yeme ve içme ihtiyaçları günlük olarak yaşlı bireylere uygun şekilde karşılanır.
 • Çevre bakımı ve kişisel temizliğe önem verilir.
 • Yapılabilecek tüm aktiviteler dikkate alınır.
 • Müzik terapisi vb. birçok terapi yapılır.
 • Eğitim hizmetleri de isteğe göre şekillenebilmektedir.

Huzurevleri, bakıma ihtiyaç duyan yaşlı bireylerin başvurabileceği bir yerdir. Türkiye’de bu kapsamda hizmet veren birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar, yukarıdaki hizmetleri temel anlamda yürütürler. Hizmetler, tamamen profesyonel kadrolar tarafından verilmektedir. Bununla birlikte hizmetin türü ve niteliği de yaşlı bireylere uygun şekilde belirlenir. Özel kurumlarda kapasiteler daha geniş olduğundan dolayı daha etkili hizmet verilir. Bu nedenle özel huzurevlerinin avantajlarını belirlemek gerekir. İlgili avantajlar şu şekildedir;

 • İlgili kurumlarda yaşlı bireylerin en iyi şekilde hizmet görmeleri için yeterli personel sayısı bulunur.
 • Personellerin tamamı alanında uzman ve eğitim almış, deneyimli kişilerden oluşur. Dolayısıyla profesyonel bir hizmet görmüş olursunuz.
 • Oda kapasiteleri 1 ya da 2 kişiliktir. Bu noktada daha özel hizmet alabilmek için ilgili kurumlar tercih edilebilir.
 • Her gün diyetisyen eşliğinde belirlenen programa uygun bir şekilde yemekler çıkarılır.
 • Yaşlı bireylerin sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılır.
 • Sağlık hususunda aciliyet gerektiren durumlara anında müdahale için gerekli teçhizat ve personel bulunur.
 • Huzurevlerinin amacına uygunluk açısından daha sosyal bir ortam bulunur. Sosyal ortamın sağlanmasıyla birlikte moral ve motivasyon gibi temel unsurlar uygun seviyelere çıkarılır.
 • Kaliteli vakit geçirmek açısından uygun ortamlar bulunur. Kütüphaneden bahçeye kadar pek çok seçenek bulabilmek mümkündür.
 • Geriatri bölümünü ilgilendiren rahatsızlıklar için sağlık personelleri bulunur. Bu personeller, alanında uzmandır ve iyi eğitim almış kişilerdir.
 • Ziyaret saatleri daha esnek bir yapıya sahiptir.

Huzurevi şartları, huzurevi ortamında yaşlı bireylerin eğlenceli ve rahat vakit geçirebilmeleri için gerekli olan bütün imkânlar sağlanmıştır. Ayrıca herhangi acil sağlık gerektiren durumlara müdahale açısından doktor muayene odası bulunmaktadır. Hobi atölyesi, kafeterya gibi alanlar eğlenceli vakit geçirme açısından oldukça uygundur. Ayrıca kütüphane, kişisel bakım odası, yemekhane, ibadethane, klima, merkezi ısıtma gibi yerler ve özellikler de bulunmaktadır.

Kurum tercihinde yukarıdaki hizmet özelliklerine dikkat etmeniz önerilir. Bununla birlikte ek olarak kurum kapasitesi, hizmet kalitesi, hizmet çeşitliliği gibi konularda da incelemelerde bulunmanız gerekecektir. Personel kalitesi, yaşlı bireylere sağlanan hizmet noktasında en etkili unsurdur. Kurum incelemesi yaparken mutlaka personel sayısının yeterli olmasına ve kaliteli hizmet özelliklerine dikkat ediniz.

 

 

Özel Huzurevleri Kabul Şartları Nelerdir?

 

Geriatri bölümü rahatsızlıklarına sahip bireyler gerekli şartları sağladığı takdirde huzurevlerine başvurabilir. Ancak devlete ait huzurevlerinde gerekli koşulları sağlamak çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda özel huzurevlerine yönelmeniz gerekecektir. Özel huzurevleri, bünyesinde misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak üzere pek çok hizmet barındırmaktadır. Yaşlı bireylerin gereksinim duyacağı hemen hemen her şeyin yer aldığı bu huzurevlerinde psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlar giderilmektedir. Ayrıca yaşlı bireylere sosyal fırsat sunan huzurevleri, belirli zamanlarda düzenlenen etkinliklerle ileri yaş grubunda olan bireylerin sosyal ihtiyaçlarını da gidermektedir.

Özel huzurevleri ya da yaşlı bakım evleri misafir kabulünde birtakım kriterler belirleyebilmektedir. İlgili huzurevlerine başvuru yapabilmek için 55 ve üstü yaş şartı aranabilir. Ayrıca bazı huzurevlerinde hastanelerden alınacak kapsamlı sağlık raporları da istenebilmektedir. Kayıt kabul şartları, kurumdan kuruma göre değişiklik gösterebilse de, genel hatlarıyla bu şekildedir. Özel huzurevleri de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nce 55 yaş ve üstü bireylerin tamamı “yaşlı birey” kategorisine girmektedir. Bu şartı sağlayan ve beraberinde özel kurumun belirleyeceği diğer şartları sağlayan herkes kayıt olabilir. Gerekli koşulların sağlanması hâlinde bakıma ihtiyaç duyan hemen her birey burada kalabilir.

Özel huzurevi fiyatları, pek çok açıdan değişiklik gösterebilir. Kurumun çalışan sayısı, profesyonel kadro, kurum kapasitesi gibi unsurlara göre değişiklik gösteren fiyatlar içerisinde seçenek çoktur. Yasal zorunluluğa göre ilgili huzurevlerinin tamamında doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve psikolog bulunmak zorunda. Bu noktada fiyat araştırması yaparken kurumun sahip olduğu teknik donanım da iyi bir şekilde incelenmelidir.

İleri yaş grubunda yaşlı bireylerin doktor, hemşire, sağlık personeli gibi çalışanlara daha çok ihtiyacı olabilmektedir. Örneğin geriatri bölümünü ilgilendiren bir rahatsızlık varsa doktor kontrolü çok sık bir şekilde gerçekleşecektir. Yaşlı birey yakınları genelde bu bakım konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu noktada devreye özel huzurevleri girmektedir. Bu yaş grubundaki kimselerin huzurevlerinde kalması daha uygun ve sağlıklıdır. Burada gerekli olan tüm bakımlar, düzenli ve doğru bir şekilde yapılacaktır. Huzurevlerine başvuru yaparken dilediğiniz kurumu esas alabilir, kabul edilmeniz hâlinde dilediğiniz şekilde kalabilirsiniz.

Huzurevlerinde yaşlı misafirlere uygun bir şekilde birçok etkinlik düzenlenir. Ayrıca hareket edilmesi açısından fizyoterapist eşliğinde birçok egzersiz programı da uygulanır. Böylece yaşlı bireylerin sağlıklı yaşam sürebilmeleri için gerekli olan tüm koşullar sağlanmış olur. Özel huzurevlerinde yaşlı bireylere hizmet edecek pek çok personel bulunur. Bu personeller, kurumlar tarafından özenle seçilirler. İlgili personellerin alanında uzman ve eğitim almış kişiler olması gerekmektedir. Bu bakımdan seçeceğiniz huzurevinin personel ve teknik donanım açısından yeterli olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Özel huzurevi kabul şartları, devlet huzurevlerine göre biraz daha hafiftir. Dolayısıyla devlet huzurevlerinde kalma şartlarını taşımıyorsanız özel kurumlara yönelebilirsiniz.

 

Özel Huzurevi Fiyatları

 

Özel huzurevlerinde fiyatlar, belirli kriterlere göre belirlenir. Bu kriterler kurumdan kuruma göre değişiklik gösterebilir ancak temel düzeyde aynıdır. Örneğin hizmet kalitesi, fiyatlar üzerinde en etkili husustur. Ancak yaşlı bireyler için huzurevleri önemli alanlar olduğundan dolayı fiyat uygunluğu için hizmet kalitesinden vazgeçmemeniz önerilir. Personel sayısı, personel eğitimi ve deneyimi, hizmet çeşitliliği vb. durumlara göre de fiyat seçenekleri artış gösterir. Bu noktada ilgili incelemeleri yaptıktan sonra fiyat incelemesi yapmanızı mutlaka öneriyoruz.

Yaşlı bireylerin herhangi bir rahatsızlığı bulunuyorsa, bu hastalığın niteliğine göre yaşlı bakım evlerini tercih etmek mümkün olabilecektir. Bu noktada kurum niteliğine göre fiyatların değiştiğini söyleyebilmek mümkündür. Örneğin sürekli bakım gerektiren bir hastalığın olması durumunda hizmet seçenekleri farklı olacağından dolayı fiyatların da değişeceğini söyleyebiliriz. Ancak iyi bir arama yapıldığında her bütçeye uygun bir şekilde kaliteli hizmetlerin var olduğunu söyleyebiliriz.

Özel huzurevlerinde kaliteli hizmet alabilmek mümkündür. Birçok huzurevinde kaliteli hizmeti verecek personel yeterliliği mevcuttur. Buna göre doktorundan hasta bakıcısına kadar personellerin tamamı alanında uzman ve deneyimli kişilerden oluşmaktadır.