Gebze; huzurevi, yaşlı bakım evleri, özel rehabilitasyon merkezleri bakımından oldukça gelişmiş bir ilçedir. İlçe kapsamında bu niteliklere sahip birçok merkez yer alıyor. Huzurevleri, daha çok bakıma ihtiyaç duyan ancak hastaneye ya da sağlık kuruluşuna yatma gereksinimi bulunmayan kişilerin kalabilecekleri bir yerdir. Ancak yaşlı bakım evi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Yaşlı bakım evlerinde bakıma muhtaçlık hâli daha fazladır. Dolayısıyla her iki kurum için de farklı şartların mevcut olması söz konusudur.

Gebze yaşlı bakım evi aramasıyla ilçe sınırlarında yer alan tüm yaşlı bakım merkezlerini görebilmeniz mümkündür. Burada ilk olarak telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Ancak sonraki aşamalarda mutlaka giderek yerinde incelemeler yapmanız önerilir. Yaşlı bakımı oldukça önemli bir konu olduğundan dolayı bunu sağlamanız gerekiyor. Bu bakımdan ilgili seçeneklerin tümünü değerlendirebilirsiniz.

Yaşlı bakım merkezi ya da huzurevi gibi merkezleri seçerken birçok faktöre dikkat etmeniz gerekir. Örneğin hizmet kalitesi, her iki kurumda da aramanız gereken bir özelliktir. Ayrıca personellerin niteliği ve yeterli sayıda olup olmaması da bu konuda aramanız gereken bir unsurdur. Hizmetlerin çeşitli olması, profesyonel hizmet kadrosu, özel bakım üniteleri vb. unsurları mutlaka dikkate alınız.

Huzurevlerinde yaşlı bireyler için kaliteli vakit geçirebilmeleri adına uygun ortamlar hazırlanır. Yine aynı şekilde sağlık yönünden sıkça kontroller yapılır ve acil bir durum olması ihtimaline karşın sağlık personelleri bu kurumlarda yer alır. Ancak Gebze yaşlı bakım evi kurumlarında daha kapsamlı bir hizmetin varlığı söz konusudur. Burada özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlı bireyler kalabilir. Özel bakımın sürekli ve 7/24 olacak şekilde yapılması gerekir. Bunun için özel eğitim almış sağlık personellerinin varlığı oldukça önemlidir.

 

Gebze Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

 

Gebze yaşlı bakım evi fiyatları, birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bunun nedeni hizmet kalitesi vb. unsurlarda değişikliklerin yer almasıdır. Dolayısıyla tek bir fiyat politikasından bahsedilemez. Fiyatlar her ne kadar kurumdan kuruma farklılık gösterse de hemen her bütçeye uygun olan bir kurum bulabilmek mümkündür. Bundan dolayı kurum tercihinde öncesinde hizmet özellikleri ve fiyatlar konusunda sıkı bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Esasında yaşlı bakımı vb. konular sosyal politikalar gereği önemsenmektedir. Sosyal devlet anlayışının hâkim olduğu bir yerde bu tür otoriter ve belirleyici uygulamalar olabiliyor. Bununla birlikte Türkiye’de uygulanan sistem çerçevesinde özel kurumların da varlığı söz konusudur. Özel sektörde yaşanacak rekabet, daha iyi hizmet anlayışını beraberinde getireceği için olumlu karşılanmaktadır. Açıkçası fiyatlar da bu esaslar çerçevesinde belirlenmektedir. Yine de fiyatları etkileyen unsurları maddeleyecek olursak şu şekilde bir sonuç ortaya çıkacaktır;

  • Yaşlı bakım evi ya da huzurevi gibi kurumların hizmet çeşitliliği oldukça önemlidir. Hizmet çeşitliliğiyle beraber kaliteli hizmet anlayışının da hâkim olması gerekir. Fiyatları temel düzeyde belirleyici unsurun kalite ve hizmet çeşitliliği olduğunu söyleyebiliriz.
  • Yaşlı bakım evleri için hastalığın niteliği, türü ve sürekli bakım gerektirip gerektirmediği oldukça önemlidir. Sürekli bakım gereken bir kişi adına geçerli olacak fiyat, diğer hastalar için çıkarılan fiyatla aynı olmayacaktır. Hastalığın niteliği bu bağlamda çok önemlidir.
  • Personelin yeterli olması, fiyatları etkileyen bir başka faktördür.
  • Kurum kapasitesi, oda kapasitesi gibi unsurların da fiyatlar üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlanan hizmetler her ne olursa olsun söz konusu yaşlı bakımı olduğundan dolayı kaliteli ve doğru hizmet anlayışı hâkim olmalıdır. Bu nedenle Gebze yaşlı bakım evi araştırması yaparken en az fiyat kadar bu kritere de önem vermeniz gerekmektedir.