Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan huzurevleri; bakıma ihtiyaç duyan ve hastaneye yatmasına gerek bulunmayan yaşlı bireylerin konakladığı yerler olarak ifade edilebilir. Huzurevleri genel olarak devlet kurumları ve özel kurumlar olarak ikiye ayrılır. Devlet kurumlarında şartlara bağlı olarak ücretsiz bir şekilde kalınabiliyorken özel kurumlarda konaklamak, ücrete tabidir. Huzurevi fiyatları, hizmet kalitesi başta olmak üzere kapasite ve personel sayısına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla fiyatlar belirlenirken birçok faktör dikkate alınmaktadır.

Fiyatlar üzerinde birçok faktör etkilidir. Kişinin ihtiyaç duyduğu bakımın niteliği, odanın kaç kişi kapasiteli olduğu, çeşitli ücretler ve personel sayısı gibi kriterlere bağlı olarak belirlenen fiyatlar, özel kurumlarda devlet kurumlarına göre biraz daha yüksek olabilir. Ancak her bütçeye uygun bir özel huzurevi ya da devlet huzurevi bulabilmek mümkündür. İlgili kurumlar sadece maddi çıkarları gözetmediği için aynı zamanda sosyal hizmet de esas alınır. Bu nedenle ilgili fiyatların tamamen uygun bir şekilde belirlendiğini söyleyebiliriz.

Huzurevlerinde fiyat seçenekleri geniş kapsamlıdır. Bu bakımdan tüm bütçelere uygun huzurevi bulabilmekle beraber ilgili fiyatlar aşağıdaki faktörlere göre belirlenir;

 • Kurum fiyat politikaları, huzurevi fiyatları belirlenmesinde en etkili role sahiptir. Dolayısıyla ilgili fiyatlar kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir.
 • Kurum kapasitesi, fiyatları etkileyen unsurlar arasındadır. Geniş hizmet seçeneklerinin yer aldığı kurumlarda fiyatların biraz daha yükselmesi söz konusudur.
 • Hizmet kalitesi, fiyatları belirleyen etkilere sahiptir. Birçok özel huzurevinde hizmet kalitesi, yaşlı bireylere uygun şekilde sağlanmaktadır. Bu kapsamda birçok hizmet yürütülmektedir.
 • Hizmet çeşitliliği ve bunların kaç personel tarafından gerçekleştirildiği, fiyatlar üzerinde etkilidir. Personel sayısının çok olması durumunda kaliteli hizmetin varlığından söz edilebilir. Ancak tam tersi durumun da mümkün olması söz konusudur. Bu nedenle fiyat seçeneklerini iyi bir şekilde değerlendirip buna göre tercih edilmesi gerekir.

 

 

Huzurevi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

 

Huzurevi, yaşlı bireylere özel olarak hazırlanmış ve onların kalabileceği şekilde tasarlanmış, bu bakımdan uygun hizmetler içeren, sağlık personeli desteğiyle hizmet veren kurumlardır. Huzurevlerine kabul için bazı şartlar bulunmaktadır. Devlet kurumlarında bu şartların daha geniş kapsamlı olduğunu görürüz. Bunun nedeni devletin sunmuş olduğu kısıtlı kaynakların en iyi şekilde dağıtılmasını sağlamaktır. Bu bakımdan devlet kurumlarında ücretsiz olarak huzurevinde kalabilmek için bazı şartlar yer alıyor.

Huzurevi fiyatları ise yukarıda belirlenen faktörlere göre belirlenir. İlgili fiyatların özel kurumlarda biraz daha yükseldiğini görüyoruz. Ancak sağlanan hizmet anlamında incelendiğinde özel kurumların bu konuda oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar özel kurumlar ücrete tâbi olsa da her bütçeye uygun bir kurum bulabilmek mümkündür. Bu bakımdan devlet ya da özel huzurevlerinin şartlarını sağlamanız, misafir olarak kabul edilme açısından yeterlidir. İlgili şartlar ise şu şekildedir;

 • Kalacak kişinin 60 yaş ve üstü olması gerekir. (Özel kurumlarda 55 yaş ve üstü şeklinde uygulanır)
 • Kişinin kendi gereksinimlerini karşılayabilecek durumda olması gerekir.
 • Beraberinde akıl sağlığının yerinde olması koşulu da bulunur.
 • Madde bağımlılığının olmaması gerekir. Bu bakımdan alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi unsurların söz konusu olmaması aranır.
 • Sosyal ve ekonomik açıdan yoksun olmak şartı bulunur. (Özel kurumlarda bu şart aranmaz. İlgili şart sadece devlet kurumlarında ücretsiz kalabilmek amacıyla oluşturulmuştur.)
 • Bakacak kimsesinin olmaması ve ekonomik yönden yetersizliği sosyal inceleme raporlarınca tespit edilmiş olması gerekir. (Özel kurumlarda bu şart aranmıyor. İlgili şartın devlet kurumlarında ücretsiz konaklamak için oluşturulduğu söylenebilir.)

Huzurevi vb. yapıya sahip kurumlar farklı ihtiyaçlara göre oluşturulmaktadır. İlgili kurumların üç grup altında incelenebilmesi mümkündür.

1. Huzurevi

Sağlık açısından yeterliliği bulunan yaşlı bireylerin kalabileceği ve daha kaliteli yaşam sunma amacı gösteren kurumlardır. Gözetim altında olmak isteyen yaşlılar ve ailesi tarafından tercih edilebilir.

2. Yaşlı Bakım Evi

Yaşlı bakım evleri, ciddi bir sağlık sorunu olan ve tedavinin mümkün olmadığı ya da zor olduğu hastalıklara sahip olan yaşlılar için özel olarak oluşturulmuş kurumlardır. Buradaki hastalar, sürekli olarak doktor ve hemşire gözetiminde tutulur.

3. Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi

İlgili bakım evleri; genel olarak demans ve Alzheimer gibi akıl sağlığı yönünden iyi durumda olmayan yaşlı bireyler için oluşturulmuştur. Ayrıca felç gibi ciddi sağlık sorunları durumunda fizik tedavi gibi ihtiyaçlar da burada karşılanabilmektedir.

 

 

Huzurevi Hizmetleri Nelerdir?

 

Huzurevlerinde yaşlılar için uygun düzeyde pek çok hizmet yer almaktadır. Bu hizmetler; yaşlı bireylerin sağlık durumu vb. yapılar yönünden incelenmesi sonucunda oluşturulur. Özel huzurevlerinde her ne kadar hizmetler değişlik gösterse de yaşlı bireylerin temel ihtiyaçlarının karşılanması sağlanır. Ek hizmetler sonucunda huzurevi fiyatları da artış gösterecektir. Huzurevleri kapsamında belirlenen ve birçok kurumda yer alan hizmetlerden bazıları şu şekildedir;

 • Yaşlı bireylerin ihtiyaç duyacağı yardım, ilgili personeller tarafından sağlanır. Dolayısıyla yardım, sürekli olarak bireylere yakın bir şekilde sağlanmaktadır.
 • İlgili yaşlı bireyin yiyecek ve içecek ihtiyacı düzenli olarak karşılanır. Bu noktada diyetisyen eşliğinde uygun program hazırlanır ve buna uygun yemekler çıkarılır.
 • Misafirlerin güvenli bir şekilde konaklaması sağlanmaktadır.
 • Hizmetlere ek olarak bazı huzurevlerinde özel bakım hizmetlerinin de olduğunu görüyoruz.
 • Kişisel ve çevre temizliği, görevli personel tarafından sürekli bir şekilde sağlanır.
 • Yaşlı bireyin sağlık durumuna ve ortamına uygun bir şekilde düzenli olarak etkinlikler düzenlenir.

Huzurevlerinde bu hizmetler temel anlamda sağlanır. Kurum kapasitesi ve çalışan personel sayısı artırıldıkça hizmetlerde çeşitlilik yer alır. Bu nedenle seçilecek huzurevinin iyi bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bu bakımdan yaşlı bireylerin ya da ailelerin gerekli incelemeleri doğru bir şekilde yapması gerekir. Huzurevlerinde hizmetlerin çeşitliliği kadar kalite de oldukça önemlidir. Örneğin kütüphanenin yer alması ve içerisinde çeşitli kitapların yer alması, yaşlı bireylerin kaliteli bir şekilde vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Bu ve bunun gibi detaylara muhakkak hâkim olmanız gerekir.

 

 

Lüks Huzurevi Fiyatları

 

Lüks huzurevleri, yaşlı bireyler için özel olarak oluşturulmuş huzurevlerinin daha kapsamlı hâlini ifade eder. Lüks huzur evi fiyatları diğer kurumlara göre biraz daha yüksektir. Ancak sağlanmış olan hizmet, diğer kurumlara oranla daha fazla ve kalitelidir. Bu bakımdan ilgili bireyin daha kaliteli bir şekilde vakit geçirmesi isteniyorsa, bu kurumlara başvurulabilir. İlgili kurumların başvuru şartları, özel kurumlarla aynıdır. Bu nedenle kişi ilgili şartları sağladığı durumda tek bir dilekçe ve ek olarak kimlik ibrazı ile başvuru yapabilmektedir.

Lüks huzurevlerinde yapılan hizmetler çok daha çeşitlidir. Özellikle etkinlik yapma noktasında bireylerin tamamı gözetim altında tutulur. Böylece ani gelişen durumlar karşısında müdahale edecek kişi ya da kişiler muhakkak bulunur. Her hizmetin profesyonel personeller tarafından gerçekleştirilmesi söz konusudur. Bu bağlamda özel bakımdan sağlık personellerine kadar birçok anlamda gelişmişlik söz konusudur. İlgili kurumların lüks bir hayat sunmasının yanı sıra kapasite olarak gelişmiş olduğunu da söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak tek kişilik odalarda kalınabilir. Bu gibi yerlerde maksimum oda kapasitesi oldukça uygun bir şekilde belirlenir. Böylece yaşlı bireylere daha kaliteli bir hizmet sunulur. Lüks huzur evi fiyatları da sağlanan bu hizmetin niteliğine ve kapasitesine göre belirlenir. Bu nedenle huzurevi fiyatları açısından net bir rakam söyleyebilmek mümkün değildir. Kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir.