Dünyada hemen her alanda değişiklikler yaşandığı gibi yaşlı bakımında da birtakım farklılaşmalar söz konusudur. Yaşlı bakım evleri, bu noktada en dikkat çekici yapılardan birisidir. İstanbul’un hemen her ilçesinde olduğu gibi Ataşehir ilçesinde de yaşlı bakım evi sayısı çoktur. Ataşehir yaşlı bakım evi araması yaparak ilgili bakım evlerine ulaşabilirsiniz. Araştırmalarınızı detaylı bir şekilde yapmanızı ve bazı kriterlere göre tercihte bulunmanızı öneriyoruz. Buna göre yaşlı bakım merkezi tercihinde dikkat edebileceğiniz unsurlar şu şekildedir;

 • Yaşlı bakım evleri, yaşlı bireylere özel bakım hizmeti sağlar. Dolayısıyla bakım ihtiyacı duyan yaşlı bireylerin hemen her ihtiyacını karşılayabilecek sayıda personel olması gerekir. İlgili kurumda bu çalışanların yeterli sayıda olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Yeterli sayıda personel kadar personellerin nitelikli özelliklere sahip olması da önemlidir. Özellikle yaşlı ve hasta bakımı konusunda eğitim almış, alanında uzman ve deneyimli kişilerin varlığı çok önemlidir. Ataşehir yaşlı bakım evi araştırmanızda bu unsura da ek olarak dikkat etmeniz önerilir.
 • Yaşlı bakım evlerinin hijyenik ortamlardan oluşması gerekiyor. Buna bağlı olarak ilgili kurumun hijyen açısından yeterli olup olmadığını yerinde tespit etmek açısından ilgili kurumlara mutlaka ziyaret gerçekleştiriniz.
 • Yaşlı bakım evlerinin fiyatlarını detaylı bir şekilde araştırmanız gerekir. Fiyat unsuru, bütçe açısından çok önemli olduğundan dolayı dikkat edilmelidir.
 • Yaşlı bakım evlerinin bakanlıkça denetlenen, kurumsal bir yer olmasına özen gösteriniz. Bu bağlamda tüm işlerini resmi olarak gerçekleştiren kurumsal yaşlı bakım evleri, daha kaliteli hizmet sağlayabilmektedir.
 • Hizmet çeşitlerine ve bu hizmetlerin kalitesine mutlaka dikkat edin. Yapılan hizmet kadar bu hizmetlerin yeterli olup olmadığı da önemlidir.

 

 

Yaşlı Bakım Evi Nedir?

 

İnsanlar yaşlandıkça daha çok bakıma ihtiyaç duyabilirler. Bakım faaliyetinin niteliği ve türü birbirinden tamamen farklıdır. İşte bu nitelik ve türlere bağlı olarak bakım evlerinin kapsamı da değişiklik göstermektedir. Ağırlıklı olarak yaşlı bakımında tıbbi desteğin sağlandığı yerlere yaşlı bakım evi adı veriliyor. Yaşlı bakım evleri, 7/24 bakıma ihtiyaç duyan kişilerin yer aldığı ve sürekli olarak sağlık personelinin hizmet verdiği alanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Yaşlı bakım evi aramasında da yukarıdaki unsurların üzerinde özellikle durmanız gerekmektedir.

Ataşehir yaşlı bakım evi kurumları yönünden oldukça zengin bir ilçedir. İlçe sınırları içerisinde birçok huzurevi, yaşlı bakım evleri, yaşlı bakım merkezleri yer almaktadır. Tüm kurumları inceleyerek en uygun olan yaşlı bakım evine karar verebilirsiniz. Peki, bu kurumlar arasında ne gibi farklılıklar bulunmaktadır? Örneğin huzurevi ve yaşlı bakım evi arasındaki farklılıkları şu şekilde değinebiliriz;

 • Huzurevinde bağımsız yaşayabilen fakat günlük aktiviteleri gerçekleştirme noktasında destek ihtiyacı bulunan yaşlı bireyler kalır. Yaşlı bakım evlerinde ise tıbbi anlamda bakıma ihtiyaç duyan kişiler yer almaktadır.
 • Huzurevlerinde acil durumlarda kişisel bakım ve gözetim hizmeti mevcuttur. Ancak yaşlı bakım evlerinde bu hizmetler 7/24 bir şekilde yürütülür. Yani süreklilik esastır.
 • Huzurevleri, sağlık alanında birçok yeterliliğe sahiptir. Ancak yaşlı bakım evleri kadar kapsamlı değildir. Yaşlı bakım evlerinin rehabilitasyon merkezi ya da hastane gibi işlev görmesi söz konusudur.
 • Huzurevlerinde hafif düzeyde bakıma ihtiyaç duyan yaşlı bireyler kalır. Ancak yaşlı bakım evinde daha fazla bakıma ihtiyaç duyan bireyler yer almaktadır.

 

 

Yaşlı Bakım Evi Hizmetleri Nelerdir?

 

Yaşlı bakım evlerinde huzurevlerine göre daha gelişmiş hizmetler söz konusudur. Çünkü burada yer alan bireylerin daha fazla bakıma ihtiyaç duyması söz konusudur. Ataşehir yaşlı bakım evi hizmetlerinde aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz. Bu bağlamda daha uygun bir tercihte bulunmanız mümkün olacaktır;

 • Yaşlı bakım evlerinde hastalar, sürekli olarak sağlık kontrolünden geçer. Bu bakımdan nabız, ateş, tansiyon gibi temel değerler, gün içerisinde sıklıkla kontrol edilir. Burada süreklilik esastır.
 • Diyetisyenin uygun gördüğü programa göre yemekler çıkar. Bu bakımdan doğru bir beslenme gerçekleştirilmektedir.
 • Günlük olarak odaların temizlenmesi ve hijyenik koşulların oluşturulması söz konusudur.
 • Kurum içerisindeki hastalar ayakta hasta ya da yatalak hasta olmasına göre ikiye ayrılmaktadır. Dolayısıyla her iki grup için de ayrı hizmetler söz konusu olmaktadır.
 • Yatalak hastalarda deri kuruluğuna dikkat edilir. Sürekli yatmaktan kaynaklanan yara oluşma riski, en az düzeylere indirilir. Bu, tüm vücuda nemlendirici sürülerek ve ilgili bakım hizmetlerinin yapılmasıyla gerçekleştirilir.
 • Ayağa kalkabilen ve durumu müsait olan kişilerle her gün yürüyüşler yapılır. Sağlık açısından bu önemlidir.
 • Yatağa bağlı olan hastalarla personeller sıklıkla sohbet eder. Böylece moral ve motivasyon açısından fayda sağlanır.
 • Yaşlı bireylerin yaşamsal fonksiyonlarını etkileyen tüm problemler giderilmeye çalışılır. Amaç, bu fonksiyonları kendilerinin yerine getirebilmesini sağlamaktır. Yetersiz kalınan noktada hasta bakıcılar yardımcı olmaktadır.

 

Ataşehir Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

 

Ataşehir yaşlı bakım evi fiyatları, birçok faktöre göre belirlenir. Ataşehir, konum olarak birçok huzurevi ya da yaşlı bakım evine ev sahipliği yapıyor. Fiyatlar belli faktörlere göre belirlendiğinden dolayı sabit bir fiyat aralığı göremiyoruz. Bu nedenle burada net bir fiyat belirtemiyoruz. Ancak fiyatlar, bakım hizmetinin kalitesine ve niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan özel kurumların minimum kâr amacı güttüğünü söyleyebiliriz. Böylece fiyatlar uygun seviyelerde belirlenir ve hemen her bütçeye hitap eder. Ataşehir yaşlı bakım evi fiyatlarında da bu durum söz konusudur. Hizmet kapasitesi, hizmet kalitesi, personel sayısı, lokasyon vb. faktörlerde fiyatların genel olarak belirlendiğini söyleyebiliriz.